Blog / Archív / Marec 2015

 • Songlines #107 - recenzia koncertu Muzička na "World Music from Slovakia"

  „O koľkých slovenských kapelách ste už počuli? Ak o žiadnej, potom toto predstavenie v Bratislave bolo určené práve Vám. Špeciálny koncert pripravila miestna aktivistka Jarmila Vlčková a pozvala naň štyri slovenské kapely. Od Pressburger Klezmer Band-u a autentických folkloristov v Muzičke cez flamencom inšpirovaných Acoustic Gangsters po pokrokové world music zoskupenie Banda – každé vystúpenie bolo hlasno ocenené publikom v preplnenej sále. Avšak mojím favoritom bola Muzička...

   

   

  Čítať ďalej

 • SOZA naďalej poškodzuje ľudovú hudbu!

  hrochoť rozkazovačNáš súčasný Autorský zákon je vo vzťahu k folklóru zlý. To je nespochybniteľný fakt - o. i. by o tom dokázala napísať azda každá obec na Slovensku. Je smutné, že jednou z inštitúcií, ktoré sa o jeho zhubné pôsobenie vervne starajú, je Slovenský ochranný zväz autorský (ďalej len SOZA) na čele s Antonom Popovičom. SOZA sa totiž dlhodobo zasadzuje o to, aby bolo nezákonné, a tým pádom aj finančne trestané, ak na verejnom podujatí odznie tradičná ľudová pieseň bez toho, aby SOZA bola o tom vopred oficiálne upovedomená. Toto „upovedomenie” zahŕňa vyhotovovanie presného zoznamu piesní a melódií - v prípade improvizovaných zábav vec prakticky nemožná. Pokiaľ teda chceme dodržiavať vôľu SOZA, asi sa musíme vzdať prirodzeného života folklóru, alebo vedome klamať.

  Už to vyzeralo tak, že nový návrh Autorského zákona z dielne MK SR dekriminalizuje voľné použitie tradovanej folklórnej hudby. Ale nie. SOZA zapracovala a do návrhu zákona svojou pripomienkou dostala v rámci EÚ zriedkavé právne ustanovenia. V podstate potvrdila platný stav: ak chcete na verejnom podujatí čokoľvek zahrať, musíte to 5 dní vopred ohlásiť – s presným zoznamom. Ak v ňom bola chyba, alebo sa niečo zmenilo, treba to oznámiť do 15 dní po podujatí. Podľa SOZA je tento postup nevyhnutný, lebo na Slovensku sme nadpriemerní podvodníci.

  Takýto stav považujeme za neprijateľný a myslíme si, že pre folklór je neférový a deštrukčný. Milí priatelia, ak súhlasíte, podpíšte našu petíciu. A ak sa chcete aj zabaviť, 18. apríla 2015 nás príďte podporiť do Pohorelej (meno obce si v týchto intenciách isto dobre pamätáte), kde v našom podaní naživo a verejne zaznejú ľudový spev a ľudová hudba, ale žiadneho ohlásenia nami hraných skladieb sa od nás SOZA nedočká.

  Čítať ďalej

 • TANEČNO-SPEVAVÝ DOM V POHORELEJ

  alebo

  ĽUD VS. SOZA

  Srdečne vás pozývame na Tanečno-spevavý dom v Pohorelej, ktorý sa uskutoční dňa 18. apríla 2015 o 18:00 v telocvični ZŠ Pohorelá.

  Presne v tej Pohorelej, od ktorej SOZA požadovala peniaze za to, že deti spievali rodičom ľudové pesničky. Odvtedy sa nič nezmenilo, iba túto kauzu prekryli iné zlodejiny. My (Muzička a Pohorelá) si však naďalej myslíme, že deti by rodičom mohli spievať ľudové piesne bez toho, aby to museli niekomu hlásiť a dokonca si trúfame povedať, že aj rodičia by mohli spievať slobodne. Všimli sme si, že SOZA ľudu ako autorovi nič nedáva, naopak berie. Ak prídete, budeme to chápať aj ako podporu ľudu v jeho boji proti byrokratickej mašinérii.

  Organizátor podujatia, obec Pohorelá občianske združenie OPORA vedome nepošlú SOZA zoznam skladieb, ktoré budú na podujatí intepretované. Iba čestné prehlásenie, že odzneje iba tradovaný folklór. Podľa SOZA je to v rozpore so zákonom. SOZA navyše tvrdí, že táto ich požiadavka je úplne normálna a prirodzená.

  Prečítajte si náš blog na túto tému tu:
  http://www.muzicka.sk/blog/posts/soza-nadalej-poskodzuje-ludovu-hudbu

  Podporte petíciu k novému návrhu Autorského zákona tu:
  http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=803018

  Pohorelá

   

  Čítať ďalej

 • VESELICA V MLYNSKEJ - 26.marca

  Boli ste v tomto autobuse?

  hudba mesta

  Bola to tridsaťdevina smerujúca na Mlyny.Tam akcia skončila, pretože tam je konečná. Vo štvrtok 26.3. to dobehneme. Na Mlynoch bude hrať Muzička v Aure od 21:00. A čuduj sa svete, vstupné nebude.

   

  Čítať ďalej