Voľakedy dávno, sa ľudia učili tancovať tak mimochodom, každodenne. Spev aj tanec boli bežnou súčasťou života.

Tie doby sú preč, žijeme inak. To však nebráni nejednému z nás, aby ho prepadla chuť sa naučiť tance našich otcov a materí. Preto vznikli tanečné domy. Prídeš, zabavíš sa, niečo sa aj naučíš. Navyše stretneš kamarátov, získaš svalovicu, minieš prebytočné peniaze…

Informácie napríklad o tých bratislavských nájdeš tu: https://www.facebook.com/tanecnydom/


NIEČO Z HISTÓRIE.

Začali s tým kolegovia z Karpatskej kotliny – Maďari – už v sedemdesiatych rokoch. Tam to prerástlo do doslova celonárodného a masového hnutia. Priznajme si to, systém tanečných domov sme prebrali z Maďarska. Pokiaľ nám je známe, tak ich to teší.

Myslíme si, že na Slovensku sa prvý tanečný dom v udial v Košiciach (z počutia) a ten druhý v Bratislave v septembri 2002 vo V klube. Ak sa nemýlime, tak ho zorganizovali Barbora Morongová, Lucia Ninčáková, Monika Mihočková, Fero Morong a Stano Marišler. Osobnou účasťou to posvätila maďarská úderka z Budapešti, napr. Agócs Gergely. Teší nás že sme boli pri tom. 

Medzičasom, sa tanečné domy pekne rozbehli aj na Slovensku, stali sa bežnou súčasťou folklórnych festivalov, rôznych folkloristických akcií, ba aj Pohody. Dalo by sa samozrejme o tom napísať viac, ale kto by to písal a kto by to čítal.


Chcete dostávať e-mailom nové nahrávky Muzičky, informácie o koncertoch, tanečných domoch a zábavách kde Muzička hrá? Napíšte nám Vašu e-mailovú adresu!